Nechce se dítě učit? Sekta to z něj vyžene!

Napsal Unt.bloger.cz (») 20. 7. 2016, přečteno: 1104×

          Má Vaše dítě problémy s učením? Vzdělávací centrum Basic může působit jako ideální řešení. Bohužel, máloco je tak křišťálově čisté, jak se zdá, a Basic to rozhodně není.

            Na první pohled uskupení odborníků a vyškolených lektorů. Všude se na centrum line chvála a reklama. Pokud Basicu poskytne propagaci TV Nova, nijak zvlášť mě to nepřekvapí, ale veřejnoprávní média jako Český rozhlas či Česká televize? Dále například ČEZ daruje 100 000 Kč, protože v žádosti se sdružení nepředstavilo jako sekta. O provázanosti se scientologickou „církví“ se nemluví a na stránkách centra se takřka nic nedozvíte. Podezřelé začíná být nekončící uctívání amerického spisovatele L. R. Hubbarda, jehož dílo se nepočítá na kvalitu, ale na kvantitu, možná proto je, spíše než pro své vědeckofantastické výlevy, znám jako zakladatel scientologické sekty.

            Pan Hubbard v této kompozici působí jako moderní spasitel, dokonce podle sektářů přišel s převratným řešením jak na drogové závislosti[1], aneb: Chcete přestat fetovat? Začněte běhat a baštit B-Complex a hlavně zaplaťte! Basic, stejně jako scientologové, odhalí Váš problém a dají Vám pocit, že pouze oni jsou schopni ho vyřešiti. V centru se dozvíte, že s vaším dítkem pracuje speciálně vyškolený lektor pomocí specifických a převratných metod zaměřených na individualitu dítěte. Když se budete snažit více, bude Vám vysvětleno, že podle Hubbardovy „převratné“ metody lektoři zjistí, že dítě špatně čte, protože, když brali ve škole písmenko A tak bylo čůrat a když brali E tak jste byli u zubaře. Pokládám si otázku, zdali s tímto opravdu přišel Hubbard?  Nebo se mu scientologové ve snaze kanonizace sice-fiction písaře snaží připsat Komenského zásluhy?

            Centrum Basic dále poskytuje Komunikační kurzy[2] a Dianetické (scientologické) centrum nabízí Kurzy komunikace[3], v obou případech je zákazníkovi připomínáno, že kurz obsahuje životně důležité informace a jedině s jeho pomocí může disponovat dobrými vztahy se svým okolím. Pokud si začnete hledat informace o kurzech, zaznamenáte spoustu pochvalných recenzí. Klienti sektářských dostaveníček, stejně jako zákazníci Basicu, jsou nadšení a radostně vypráví o tom, jak jim kurzy změnily život. Obě sdružení si zakládají na překonávání překážek, jestli si myslíte, že žádné nemáte, zaměstnanci Vám hravě nějaké naleznou, zajímavé je, že pomocí stejného testu.

            Vedení vzdělávacího centra nečekaně popírá jakoukoli spojitost se sektou, o to větší je překvapení, že uchazeči o zaměstnání v Basicu kromě nevhodného dotazníku, obsahujícího otázky na rodinné poměry, děti, drogy a zdravotní stav, obdrží test shodný s testem na webových stránkách scientologie, zde odpovídáte na dotazy, jestli máte dluhy, zda rádi listujete v telefonních seznamech, či míváte záškuby ve svalech a jestli se nechcete náhodou čas od času zabít (což na konci zmíněného testu chce pravděpodobně každý).

            Dále mě zaujalo, že zakladatelka Basicu u nás, paní Andrea Macháčková, současně členka nejradikálnějšího náboženského uskupení scientologické církve[4], přivítala v centu Basic společně s dětmi členku scientologické sekty Mary Shuttleworth, žijící v Los Angeles, středisku scientologie. Paní Shuttleworth vyprávěla dětem a rodičům o právech a výsledky světového turné této paní budou prezentovány na celosvětovém summitu, organizovaném mimo jiné scientologickou církví (tak je uvedeno, na webových stránkách scientologie[5]).

            Děti svěřené pseudolektorům samozřejmě mají výsledky, protože se jim věnuje někdo, kdo rozumí probírané látce a současně chápe, že když dítě nezná jednotlivá písmenka, nemůže plynule číst. A se zdravým rozumem uznejme sami, nemělo by stejné úspěchy běžné doučování? Nepotřebují Vaše děti jen trochu individuálního přístupu a tempa, které jim ve třídě nedokáže učitel poskytnout?

            Považuji za nutné uvědomit si, co podporujeme návštěvami centra. V porovnání s předraženými kurzy má lektor poměrně nízký plat - 13 údajně až 20 tisíc hrubého, kampak asi penízky putují? Už Hubbard věděl že: „Nejlepší způsob jak vydělat peníze je založit si svou vlastní církev.“ Basic je, stejně jako sekty / církve, zaměřen na peníze, takže si poplatíte a pokud jste odvážnější a movitější můžete s nimi svou ratolest vyslat i na tábor, později třeba do scientologického internátu.


[1] DOLEŽAL, Jíří X. Reflex: Řekni ne sektám [online]. 2004 [2016-07-20]. Dostupné z: http://www.reflex.cz/clanek/stary-reflex-tema-reflexu/16038/rekni-ne-sektam-rx-diskuse.html

[2] Basic: Komunikační kurz [online]. [2016-07-20]. Dostupné z: http://www.basic.cz/kurzy-prednasky/komunikace-pro-dospele/

[3] Dianetika Brno: Kurzy komunikace [online]. [2016-07-20]. Dostupné z: http://www.dianetika-brno.cz/kurzy-komunikace/

[4] http://www.r-factor.cz/basic.htm

[5]http://www.scientologie.cz/tisk/print.php?display=article&ID=121&version=CZ&PHPSESSID=j72f3v0e6vg1vfl540jn0j9pu2

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a nula